MÜŞTERİ HATTI
0532 378 16 33

Kaliteli Cami Minaresi Yapımı

Cami derneklerinin dikkat etmesi gereken hususlar:

1) Derneklerin birinci önceliği ekonomik sosyal sorunlardan önce yapılacak işin, güvenliği, sağlamlığı manevi ve mimari değeri olarak kalitesinin ön planda tutulmasıdır.

Bu saydığımız değerlerin yakalanması da işinde uzman ve yaptığı işlerle değer taşıyan toplumda kabul görmüş üstün niteliklere sahip olan ehil kişilerce yapılmasında yapılmasından geçer. Çeşitli yollarla aslında küçük, fakat göze büyük masraflardan kaçınıp yetkisi ve deneyimi olmayan fakat ekonomik açıdan taviz veren kişilere derneklerin bu işleri teslim etmesi, hem Osmanlı geleneği olan bu mimarı yapıların tam manasıyla yansıtılmaması hem de ileride ekonomik ve sosyal problemlerin doğmasına zemin hazırlar.

2) Kaliten taviz verip deprem şartlarına uygun olmayan yapıların ortaya çıkmasında vebal sahibi olmamak ve geleceğe ışık tutacak mimari eserlerin meydana gelmesinde derneklerin fedakar bir şekilde çalışması gerekmektedir.

Türklerde minare selçuklu döneminde başlamıştır. Fakat zamanla şehirleri süsleyen ve ülkelerin varlığını ispatlayan narin yapılar haline gelmiştir.

Minare en ahenkli ve güzel şeklini Osmanlı döneminde almıştır. Zira buna 16.asırda MİMAR SİNAN´ın katkısı büyüktür.

Bizler de MİMAR SİNAN´ın ortaya koyduğu o güzide eserleri örnek alarak her biri işinde uzman kadromuzla 16 yıldır hizmet vermekteyiz. Geride bıraktığımız zamanlarda bu sanatın en güzel eserlerini ortaya koyduk, bundan sonra da önümüze bakıp tecrübelerimizden yararlanarak bu sanatı en güzel şekilde ifa edeceğiz.

KALİTELİ BİR MİNARE NASIL YAPILIR?

* Yapının sağlam olabilmesi için temelinin sağlam olması gerekir, bundan hareketle minare temeli radyal temel olmalıdır.

* Demir donanımı 16´lık demirden başlayıp 14´lükte bitirilmelidir.

* Minarenin filiz kısımları çift hasır olup külah kısmına kadar çıkılmalıdır.

* Tevziyeler 10´luk olmalı ve sık bir şekilde cüroz atılmalıdır.

* Minarenin betonu betonerle yapılmalı ayrıca beton katkı ilaçları kullanılmalıdır.

* Beton kalınlığı 35 cm´den başlayıp 25 cm´de bitmelidir.

* Dökülen her betonda vibratör kullanılmalıdır.

Minarenin en süslü yeri şerefe kısmı ve en yüksek yeri ise alem kısmıdır.

Alem; bayrak demektir. Minare alemleri İslam aleminin dini sembolü olan hilal şeklinde yapılmaktadır. Alem taş veya madeni olabilir.

Minarelerimiz kültürümüzün mührü şehirlerimizin en güzel süsleri arasında ilk sıralardadırlar.